Projekty

POSTAWA NA 5!


Bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne dla dzieci w wieku od 2 do 12 miesiąca życia


INFORMACJE O KONSULTACJACH
Konsultacja odbywać się będą od września do listopada 2020 r. w budynku Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Ząbkach, przy ul. Juliusza Słowackiego 21.

Zgłoszenia, terminy konsultacji oraz dodatkowe informacja na temat udziału udzielane są pod nr tel.: 696 938 367 (środy i piątki w godzinach 14:00-18:00)

Projekt realizowany jest we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Ząbkach oraz Obywatelską Fundacją Pomocy Dzieciom.

Konsultacji udzielać będzie Pani Anna Wawrzeńczak- magister fizjoterapii, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, od 12 lat zajmująca się rehabilitacją dzieci i niemowląt. Pani Anna w swojej pracy stosuje m.in. metodę terapii niemowląt NDT-Bobath; trójpłaszczyznową manualną terapię stóp na podstawach neurofizjologicznych wg Barbary Zukunft- Huber; osteopatię w pediatrii i neonatologii; metodę PNF (proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu); plastrowanie dynamiczne (KinesiologyTaping) oraz analizę i terapię dziecka zagrożonego.

OPIS KONSULTACJI
„Ważne jest, aby już od pierwszych tygodni życia niemowlaka rodzice mieli świadomość czy ich dziecko rozwija się prawidłowo pod względem motorycznym oraz jak mogą wpływać na prawidłowy rozwój poprzez czynności dnia codziennego.

Po pierwsze na konsultacji rodzice będą mogli nauczyć się prawidłowych technik pielęgnacyjnych, takich jak podnoszone, noszenie, odkładanie, przebierane, układanie do snu, gdyż czynności te każdego dnia są wykonywane wielokrotnie, niestety często w sposób nieprawidłowy. Dzięki nauce tych technik stymulujemy prawidłowy rozwój ruchowy dziecka.

Po drugie przeprowadzone zostanie badanie fizjoterapeutyczne podczas którego ocenia się rozwój motoryczny dziecka, w wieku od 2 do 12 miesiąca życia, wykluczenie lub stwierdzenie nieprawidłowości rozwojowych, np. asymetria ułożeniowa, wzmożone/obniżone napięcie mięśniowe, opóźniony rozwój psychoruchowy, wady stóp. Podczas badania ocenia się aktywność spontaniczną dziecka zarówno w pozycji leżenia na plecach jak i na brzuchu, następnie sprawdza się ruchomość kończyn górnych i dolnych w leżeniu na plechach i brzuchu. Oceniany będzie również zakres ruchomości głowy, jej kształt oraz napięcie mięśniowe ciała. Przy pomocy odpowiednich testów będą określane tzw. kamienie milowe.

Po trzecie rodzice otrzymają informację co należy zrobić, dokąd się udać jeśli u dziecka zostanie stwierdzona nieprawidłowość. W razie potrzeby rodzic zostanie poinstruowany jak prawidłowo podnosić, nosić odkładać, przewijać dziecko co w dużym stopniu wpływa na stymulowanie prawidłowego rozwoju ruchowego.”

mgr Anna Wawrzeńczak

Bezpłatne przesiewowe badanie postawy ciała dla dzieci w wieku od 3 do 6 roku życia


Powszechność występowania różnorodnych wad postawy, z którymi jako fizjoterapeuta mam styczność w codziennej pracy zawodowej, często wynika ze złych nawyków bądź zaburzeń rozwoju w wieku niemowlęcym (asymetrie ułożeniowe, zaburzenia napięcia mięśniowego tj. wzmożone, obniżone napięcie, niewłaściwa pielęgnacja). Zaniedbania w pierwszych latach, a często nawet w tygodniach życia młodego człowieka mogą w konsekwencji doprowadzić do pogłębiania się dysfunkcji narządów ruchu, które szczególnie dotkliwie doświadczamy już jako dorośli ludzie. Czy możemy przynajmniej częściowo zaoszczędzić je naszym Dzieciom? W jaki sposób możemy im pomóc?

W trosce o prawidłowy rozwój postawy ciała Dzieci, Stowarzyszenie "Heimur" zaprasza do udziału w projekcie „Postawa na 5!”, który jest przesiewowym, wzrokowym badaniem postawy ciała.

Podstawowym celem badania przesiewowego jest wyłączenie z badanej grupy dzieci z prawidłową postawą, pozostałe dzieci poddawane są zaś dalszej ocenie. Należy pamiętać, iż wczesne rozpoznanie nieprawidłowości w postawie ciała zwiększa szanse na ich usunięcie. Badanie postawy ciała przeprowadza się, uwzględniając poniższe kryteria: badanie wykonywane jest w ciepłym, dobrze oświetlonym pomieszczeniu, do którego rodzic wchodzi z dzieckiem i rozbiera je do bielizny. Fizjoterapeuta ocenia dziecko w pozycjach:

PROJEKT POSTAWA NA PIĄTKĘ
PROJEKT POSTAWA NA PIĄTKĘ
PROJEKT POSTAWA NA PIĄTKĘ
PROJEKT POSTAWA NA PIĄTKĘ
  • od przodu, sprawdzając, czy jest zachowane prawidłowe, symetryczne ustawienie stóp oraz ich wysklepienie, kolan, miednicy, kątów talii, osi kręgosłupa, prawidłową budowę klatki piersiowej, łopatek, barków i głowy;
  • z boku, oceniając wysklepienie stóp, ustawienie kolan, miednicy, występowanie prawidłowych krzywizn kręgosłupa, barki i głowę;
  • z tyłu;
  • podczas chodu, w trakcie którego ocenia się sposób, w jaki poszczególne segmenty ciała ustawiają się w ruchu.

Po zakończeniu badania opiekun dostaje pisemną informację o jego wyniku, oraz zaleceniach i ewentualnym, dalszym postępowaniu, takim jak: konieczności przeprowadzenia badań kontrolnych u fizjoterapeuty lub lekarza pediatry (po upływie sześciu miesięcy od dnia przeprowadzenia badania przesiewowego); konieczności uczęszczania na gimnastykę korekcyjną w placówce edukacyjnej lub innym, do tego wskazanym miejscu; niezbędnej konsultacji w specjalistycznej poradni rehabilitacyjnej (na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza pediatrę).